0

شرایط نگهداری مایو

شرایط نگهداری مایو
۱۹۰۲ ۱۳۹۸

شرایط نگهداری مایو

شرایط نگهداری صحیح مایو:

مایو یا لباس شنا نوعی لباس است که برای شنا کردن از آن استفاده میشود. در ساخت مایو معمولا از الیاف مصنوعی یا نایلون استفاده میشود. یک مایو خوب نباید هیچگونه پستی و بلندی داشته باشد بهتر است مایو در سایز مناسب انتخاب شود که نه خیلی تنگ و نه خیلی گشاد باشد.

معمولا بسیاری از مردم با نادیده گرفتن دستورالعمل های شستشو و مراقبت های بهداشت فردی منجر به نارضایتیشان خواهند شد . صرف نظر از انجام مراقبت های ویژه جهت حفظ دوام مایو ، رعایت نکات بهداشت فردی اهمیت ویژه ای دارد ؛ زیرا لباس شنایی که پس از هر بار استفاده به خوبی تمیز نشود، در استفاده های بعدی ممکن است حاوی باکتری هایی باشد که به پوست منتقل شود و در طولانی مدت منجر به عوارض جبران ناپذیری شود .

در اینجا به بررسی نکاتی بسته به طریقه نحوه نگهداری و استفاده از مایوهای شنا میپردازیم که به دوستان خود نیز توصیه نمایید:

البته میتوان دستورالعمل های شستشو و نگهداری را می توانید از لیبل پارچه ای داخل لباس دنبال کنید .

1- زمانی که مایو به تن دارید از خوابیدن بر روی سطوح خشن مانند سکوهای کنار استخر یا صندلی های چوبی خودداری کنید و قبل از نشستن یا درازکشیدن حتما با یک حوله سطح مورد نظر را بپوشانید .

2-  لباس شنای خود را پس از هر بار استفاده به صورت دستی بدون دخالت ماشین های لباسشویی ( زیرا شستشوی طولانی مدت و با سرعت زیاد در ماشین لباسشویی الیاف مایو را سست می کند ) و با آب سرد و مواد شوینده بدون آنزیم و ملایم مانند شامپو بچه و صابون و … به همراه کمی سرکه سفید ( محلول سرکه خاصیت ضد قارچ و ضد باکتری دارد که موجب ضدعفونی مایو میشود )، به آرامی شسته و آب کشی کنید  . حتما بشویید ، حتی اگر در آب نروید و فقط آفتاب بگیرید بازهم آن را پس از استفاده شستشو دهید .

هشدار :

 زمان شست‌وشو به هیچ وجه لباس را نکشید یا هنگام مالیدن آب و مواد شوینده به لباس شدت به خرج ندهید زیرا این کار باعث کش آمدن و تغییر شکل لباس می‌شود .

3- کرم های ضد آفتاب و روغن های برنزه کننده حاوی موادی هستند که به تارو پود پارچه آسیب وارد کرده و منجر  به پوسیدگی مایو میگردند . لوسیون های بدن هم به علت داشتن فرمولاسیون های شیمیایی در طولانی مدت موجب ایجاد لکه های زرد بر روی مایو می شوند ؛و همینطور کلر موجود در آب استخرها نیز بیشتر از نمک دریا لباس شنا را سخت و خشک کرده و در صورت شسته نشدن، الیاف مایو به تدریج پوسیده شده و رنگ آن از حالت اولیه خارج می شود . ویژگی ضد کلر بودن مایو را هنگام خرید در نظر داشته باشید. البته دقت داشته باشید وجود کلر به اندازه متناسب با حجم آب برای استخرها الزامیست چون از انتقال میکروب ها جلوگیری می کند .

4- مایوی خیس را برای مدت زمان طولانی در کیف ویا کیسه  بسته قرار ندهید و خیلی سریع پس از رسیدن به منزل با رعایت موارد نکات آن را بشویید .

5- پس از شستشو با دست برای آبگیری، مایو را در خشک کن قرار ندهید زیرا گرما میزان کشش مایو را کاهش می دهد. این مسئله همان دلیل مهمی است که شما نباید مایوی مورد علاقه خود را در جکوزی بپوشید .                  و برای حذف آب اضافی مایوی شسته شده آن را درون یک حوله خشک قرار داده و کمی فشار دهید. درست است فشاردادن محکم لباس تا خارج شدن آب اضافی ممکن است وسوسه انگیز باشد اما این کار به الیاف لباس شنا آسیب می زند .

هشدار :

به هیچ عنوان برای خارج کردن آب اضافی از لباس شنا از روش‌های چلاندن یا پیچاندن استفاده نکنید و همینطور آویزان کردن لباس شنای خیس باعث کش آمدن و بدشکل شدن لباس می‌شود .

6- جهت  خشک کردن مایو زیر نور مستقیم خورشید و یا حتی قرار دادن بر روی منابع حرارتی به شدت خودداری کنید و حتما آن را در هوای آزاد قرار دهید تا خشک شود و به الیاف آن نیز آسیبی وارد نشود .

7- در آخر نیز جهت خشک شدن مایو آن را روی یک میله فلزی پهن نکنید زیرا ممکن است علامت زنگ زدگی بر روی آن ایجاد کند که در این صورت به هیچ عنوان پاک نخواهد شد. بهتر است آن را به یک چوب لباسی آویزان کرده و یا روی یک طناب با گیره زدن به بندهای آن به صورت صاف قرار دهید .

همینطور بهتر است مدت زمان بین خشک شدن مایوی شنای شسته شده تا استفاده بعدی حداقل ۲۴ ساعت طول بکشد تا مایو به حالت و شکل اولیه خود بازگردد .


برای خرید مایو، کلیک کنید…

مردانه
زنانه
پسرانه
دخترانه

دیدگاه ‏خود را بنویسید