راهنمای خرید کلاه شنا

کلاه شنا

راهنمای خرید کلاه شنا

انتخاب کلاه شنا مناسب برای اولین بار می تواند چالش برانگیز باشد. کلاه های شنا در اندازه، رنگ، شکل و جنس های مختلفی تولید و عرضه می شوند.

این مقاله با ارائه یک نگاه کلی از بهترین کلاه های شنا موجود در بازار که متناسب با نیاز های شما طراحی و تولید شده اند، می تواند راهنمای خوبی برای خرید و انتخاب شما باشد. اما قبل از هر چیز بیایید در مورد چرایی استفاده از کلاه شنا صحبت کنیم.

آیا یک کلاه شنا موها را خشک نگه می دارد؟

یک اشتباه متداول از هدف طراحی کلاه های شنا در بین مردم این است که بسیاری از افراد فکر می کنند که یک کلاه شنا برای خشک نگه داشتن موهای شناگر تولید شده است. باید بدانید که یک کلاه شنا نمی تواند یک لایه ضد آب در اطراف سر شما بوجود آورد و همیشه کمی آب به کلاه وارد می شود. تنها راه برای خشک نگه داشتن موها این است که با پوشیدن این کلاه در حین شنا همیشه سر خود را بالای آب نگه دارید، برای مثال شنای پروانه می تواند اینگونه باشد.

چرا باید از کلاه شنا استفاده کنیم؟

دلایل مختلفی وجود دارند که پوشیدن یک کلاه شنا را منطقی می دانند.

• از موهای شما در برابر کلرین موجود در بیشتر استخرها محافظت می کند.
• موهای بلند را از صورت و چشمها دور نگه می دارد.
• سر شما را گرم نگه می دارد، این ویژگی برای شنا کردن در آب سرد و استخر های روباز مناسب است (اما اگر کلاه شنا از جنس نئوپرین باشد).
• می تواند به تشخیص وجود یک شناگر در آب کمک کند، به خصوص اگر خطر بر خورد با قایق یا افراد دیگر وجود دارد.
• در بیشتر استخر ها اجباری شده است، زیرا ریزش مو می تواند باعث مسدود شدن فیلتر های آب استخر شود (اگر کچل هستید این قانون شامل شما نمی شود!).
• به شما اجازه می دهد که کمی سریعتر شنا کنید، که این ویژگی در مسابقات حرفه ای بسیار حائز اهمیت است. امروزه بعضی از شناگران حرفه ای حتی دو کلاه شنا به سر می کنند: یکی از کلاه ها برای پوشش موها و دیگری در بالای عینک شنا تا هم کلاه دیگر و هم عینک شنا را محکم سر جای خود نگه دارد و از قدرت کشش آب کم کند.

انواع کلاه های شنا از نظر جنس:

کلاه شنای لاستیکی کشی یا لاستیکی
این نوع کلاه ها از لاستیک خام درست شده اند. این محصولات شنا مقاومت و دوام بالایی دارند و امروزه بسیاری از شناگران مسابقات حرفه ای از آن استفاده می کنند، چراکه تناسب محکم و مناسب آن باعث بالارفتن سرعت شناگر می شود. در بیشتر موارد، این نوع کلاه شنا دارای رنگ یکدست و اصولا تک رنگ است.

محافظت از مو در دربرابر کلر موجود در آب :

نوع لاستیکی از موها در برابر کلرین موجود در آب استخر به خوبی محافظت می کند. پوشیدن و در آوردن این نوع کلاه ها کمی سخت است.

نکته مهم قبل از خرید این کلاه ها این است که باید مطمئن شوید پوست شما به لاستیک استفاده شده در کلاه حساسیت نداشته باشد، اگر پوست شما به این نوع کلاه ها حساسیت داشته باشد ما به شما کلاه های سیلیکونی را پیشنهاد می کنیم.

 

کلاه شنای سیلیکونی

امروزه کلاه شنا سیلیکونی در بین مشهور ترین محصولات شنا دیده می شوند. این نوع کلاه ها برای افرادی که به نوع لاستیکی آلرژی دارند یا از پوشیدن آن ها اذیت می شوند، طراحی و تولید شده است. قیمت آن ها کمی از محصولات لاستیکی بالاتر است.

کلاه های شنای سیلیکونی در رنگ ها و اندازه های مختلفی تولید می شوند، طراحی روی آن ها می تواند ترکیبی از چند رنگ باشد. آن ها از موها در برابر آب محافظت می کنند و انعطاف خوبی دارند و براحتی پوشیده شده و از سر در آورده می شوند. از طرفی لغزندگی سطح آن ها بیشتر از کلاه های لاستیکی است.


کلاه شنای لایکرا

جنس لایکرا نوعی نخ یا پارچه spandex است که در بیشتر لباس های ورزشی و شنا به کار می رود. پوشیدن کلاه شنای لایکرا بسیار راحت تر از نوع لاستیکی یا سیلیکونی است. از آنجایی که جنس آن ها شبیه لباس های ورزشی است، ظاهر ورزشکار زیباتر ب نظر می رسد. مقاومت و دوام آن ها نیز از لاستیک و سیلیکون بیشتر است.

کلاه شنا لایکرا مقاومت چندانی در برابر آب ندارد، یعنی ضد آب نیست. بنابراین نمی توانند از موها در برابر کلرین آب استخر محافظت کنند. از طرفی قیمت آن ها گران است.
لغزش و بیرون آمدن این نوع کلاه شنا می تواند باعث اذیت شناگر شود. به همین دلیل است که بیشتر توصیه می کنیم از نوع لاستیکی یا سیلیکونی استفاده کنید.

کلاه شنا نئوپرین

نئوپرین نوعی لاستیک مصنوعی است که در برابر گرما و روغن و نور از خود مقاومت خوبی نشان می دهد. کلاه شنای نئوپرینی برای این طراحی شده اند تا سر شما را گرم نگه دارند، مخصوصا در آب سرد. این طراحی بسیار منطقی است، چراکه با شنا کردن در آب سرد شما دمای زیادی را از طریق سر از دست می دهید، پس بهتر است کلاه شنا نئوپرنینی به سر داشته باشید.
کلاه شنای نئوپرینی در مقایسه با سایر جنس ها ضخیم تر است. در بیشتر موارد این جنس کلاه به رنگ مشکی تولید می شود، و دارای درز ها و شکاف هایی است، که در داخل کلاه ایجاد شده است و بوی بخصوصی دارد. البته که قیمت این نوع کلاه شنا بیشتر از سایر جنس ها است.

سایز ها و شکل های کلاه شنا

کلاه های شنا معمولا در سایز ها و شکل های زیر در بازار لوازم ورزشی وجود دارند:
• کلاه های شنایی که برای کودکان طراحی شده اند در مقایسه با سایر کلاه ها کوچک تر هستند. خیلی واضح است که این نوع کلاه ها را باید برای کودکان خود انتخاب کنید.
• کلاه های شنا که دارای سایز متوسط هستند برای بزرگسالان با موهای کوتاه مناسب اند. این محصولات با بیشتر فرم های سر تناسب پیدا می کنند و براحتی می توانند کشش پیدا کنند با هر اندازه های سر هر فردی تطابق پیدا کنند.
• کلاه های شنایی که برای افراد مو بلند طراحی شده است معمولا یک یا دو اینچ طول بیشتری دارند و مو ها براحتی داخل کلاه قرار می گیرند. اما در بعضی اوقات به علت اینکه موی فرد بیش از حد بلند است، کلاه لیز می خورد و از سر در می آید.
• کلاه های شنای به اصطلاح حبابی مانند کلاه ایمنی هستند و در سطح آن ها شکل هایی مانند حباب طراحی شده است. اگر موهای بلندی دارید این کلاه بهترین پوشش را برای سر شما ایجاد می کنند. اما ظاهر آن ها مطابق میل همه علاقه مندان به شنا نیست.

سایر طراحی ها و اشکال

امروزه شکل ها و تنوعات جالب و شادی برای طراحی یک کلاه شنا وجود دارند. برای مثال، می توانید کلاه های شنایی را ببینید که عکس کوسه یا ماهی بر روی آن درج شده است، که بیشتر کودکان به آن علاقه مند هستند.

همچنین کلاه شنایی وجود دارد که بند دار هستند و کلاه را محکم سر جای خود نگه می دارد. امروزه کلاه های شنایی وجود دارند که دارای اشکال گل مانند است و با اینکه سرعت شناگر را کاهش می دهد اما ظاهر بامزه ای دارد.
رنگ ها
رنگ یک کلاه شنا به علاقه و اولویت شما بستگی دارد. اگر در آب باز شنا می کنید، بهتر است یک کلاه با رنگ روشن خریداری کنید. این ویژگی به قایق ها و سایر شناگران اجازه می دهد که دید خوبی نسبت به شما داشته باشند.
مراقبت از کلاه شنا
کلاه های شنا نیاز به مراقبت زیادی ندارد. بعد از استفاده، آن ها را با آب تازه بشویید، سپس آن ها را در معرض هوای خشک قرار دهید. دیواره های یک کلاه لاستیکی مکن است به هم بچسبد. برای جلوگیری از این اتفاق، بعد از خشک کردن، درون کلاه را با روزنامه یا یک پارچه تمیز پر کنید.
نتیجه گیری
امیدواریم که این مقاله تمامی ابهامات شما را در مورد ویژگی های یک کلاه شنا برطرف کرده باشد. در واقع، وقتی که در مورد جنس یک کلاه شنا آگاهی کافی پیدا کنید، انتخاب این ضرورت شنا کار بسیار راحت تری خواهد بود.

ارسال دیدگاه